Brzeska Wakacjada: nowi-starzy mistrzowie

Oldboje Brzeg w piłce nożnej oraz para Franek Leśnikowski/Adam Ostrowski w siatkówce plażowej - to mistrzowie Brzeskiej Wakacjady 2023. Oba turnieje - siatkarski i piłkarski dostarczyły dużo emocji, a zawodnicy musieli się wykazać jeszcze większą odpornością na upały.

BRZESKI LETNI TURNIEJ PIŁKARSKI

W sobotę jako pierwsi do rywalizacji przystąpili piłkarze nożni. W turnieju wystartowały tylko cztery zespoły, a los sprawił, że już pierwsze dwa mecze były decydujące o końcowej kolejności. Najpierw FC Equipe pokonało ekipę Donaldsona 1:0, a potem w spotkaniu na szczycie Oldboje Brzeg zmierzyli się z Chłopakami ze Zrywu. Pierwszą bramkę strzelili Oldboje (gol Marcina Łobodźca), jednak rywale - na co dzień zawodnicy Zrywu Szydłowice - nie zamierzali składać broni. Kilka ich groźnych strzałów obronił Krzysztof Pawlik, ale w końcu wyrównującego gola po indywidualnej akcji zdobył Dawid Wroński. Chłopaki ze Zrywu nie zadowolili się remisem i chcieli pójść za ciosem, ale w odpowiedzi to Oldboje przeprowadzili skuteczną akcję i po pięknym strzale Łobodźca wygrali 2:1.

Pozostałe mecze stały już pod znakiem dominacji faworytów, a piłkarze - zmagający się z 30-stopniowym upałem - postawili głównie na atak, dlatego w czterech pojedynkach padło aż 25 bramek.

Królem strzelców został Piotr Przybylski (Chłopaki ze Zrywu - 5 goli), najlepszym bramkarzem - Krzysztof Pawlik, a najlepszym zawodnikiem - Marcin Łobodziec.

Wyniki:
Donaldson: FC Equipe 0:1 (gol Igor Bochkarev)
Oldboje Brzeg - Chłopaki ze Zrywu 2:1 (Marcin Łobodziec 2 - Dawid Wroński)
Donaldson - Oldboje Brzeg 0:2 (Marek Zagórski 2)
FC Equipe - Chłopaki ze Zrywu 1:6 (Denys Biriukov - Michał Buczyński 2, Piotr Przybylski 2, Dawid Wroński 2)
Donaldson - Chłopaki ze Zrywu 2:8 (Gracjan Pruszyński, Krzysztof Semenowicz - Michał Buczyński, Valentyn Romanchuk, Maciej Siek, Piotr Przybylski 3, Szymon Kozłowski 2)
FC Equipe - Oldboje Brzeg 1:5 (Denys Biriukov - Krzysztof Siupika, Krzysztof Pawlik 2, Piotr Urysz 2)
Tabela:
1. Oldboje Brzeg 3 9 9:2
2. Chłopaki ze Zrywu 3 6 15:5
3. FC Equipe 3 3 3:11
4. Donaldson 3 0 2:11

 

BRZESKA PLAŻÓWKA

Do turnieju siatkówki plażowej zgłosiło się początkowo aż 15 par, ale w niedzielę do rywalizacji przystąpiło ostatecznie 10 duetów. Wśród nich byli zwycięzcy z ubiegłego roku: Rafał Pustelnik i Franek Leśnikowski (Wrocław i Kędzierzyn-Koźle), którzy jednak tym razem wystąpili z innymi partnerami. Na starcie nie zabrakło też dwóch brzeskich drużyn z ubiegłorocznego podium w składach: Wiktor Czerep/Dariusz Kałuziński oraz Radosław Cinkowski/Patryk Kiekisz, a obok nich mieliśmy również gości z Opola, Janowa, Jelcza-Laskowic oraz cztery kolejne lokalne duety.

Już pierwsze mecze przyniosły zaciętą rywalizację: połowa spotkań I i II rundy (grano systemem brazylijskim do jednego wygranego seta) zakończyła się grą na przewagi. Co ciekawe, los w pierwszy meczu skojarzył dwie pary, które ostatecznie znalazły się w czołowej czwórce: Jakub Krent i Taras Jackiewicz (Jelcz-Laskowice) przegrali 20:22 z parą Marek Ziomek/Kamil Ziomek (Opole/Janów). Temu pierwszemu duetowi nie przeszkodziło to jednak w skutecznej dalszej rywalizacji, zwieńczonej awansem do finału. 

Pechowe losowanie mieli wicemistrzowie z ubiegłego roku: para Czerep/Kałuziński najpierw 19:21 przegrała z późniejszymi mistrzami, a potem odpadła po meczu z wicemistrzami. 

Co ciekawe, w turnieju mieliśmy aż trzy pary ojciec-syn i jedna z nich zajęła piąte miejsce (Przemysław Wróbel i Jacek Wróbel), a dwie pozostałe spotkały się w meczu o trzecią lokatę. Rafał Pustelnik i zaledwie 12-letni Dominik Pustelnik już wcześniej sprawili niespodziankę eliminując duet Cinkowski-Kiekisz (24:22), a w meczu o brąz wygrali 2:1 z parą Ziomek/Ziomek. 

Finał był równie wyrównany jak mecz o trzecie miejsce. W pierwszym secie lepsi byli doświadczeni mistrzowie z Brzeskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki: Kuba Krent i Taras Jackiewicz. W kolejnych dwóch setach górę wzięła już jednak młodość poparta warunkami fizycznymi Franka Leśnikowskiego i Adama Ostrowskiego. Dla tego pierwszego był to więc drugi tytuł mistrzowski z rzędu w Brzeskiej Plażówce.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom sportowej postawy i serca do gry w trudnych warunkach.

Wyniki:
I runda: Krent/Jackiewicz - Ziomek/Ziomek 20:22, Gazda/Zadwórny - Wróbel/Wróbel 22:24,
II runda: Mochniak/Okonkowski - Ziomek/Ziomek 15:21, Cinkowski/Kiekisz - Pustelnik/Pustelnik 21:17, Leśnikowski/Ostrowski - Czerep Kałuziński 21:19, Wróbel/Wróbel - Bogacki/Iwasieczko 21:12, 
III runda: Krent/Jackiewicz - Bogacki/Iwasieczko 21:3, Gazda/Zadwórny - Mochniak/Okonkowski 21:23,
IV runda: Ziomek/Ziomek - Cinkowski/Kiekisz 21:14, Leśnikowski/Ostrowski - Wróbel/Wróbel 21:16, 
V runda: Krent/Jackiewicz - Czerep/Kałuziński 21:13, Pustelnik/Pustelnik - Mochniak/Okonkowski 21:15
VI runda: Wróbel/Wróbel - Krent/Jackiewicz 5:21, Cinkowski/Kiekisz - Pustelnik/Pustelnik 22:24
półfinały: Ziomek/Ziomek - Krent/Jackiewicz 13:21, Leśnikowski/Ostrowski - Pustelnik/Pustelnik 21:11
o III miejsce: Ziomek/Ziomek - Pustelnik/Pustelnik 10:15, 15:12, 8:15
finał: Krent/Jackiewicz - Leśnikowski/Ostrowski 15:11, 10:15, 7:15 

Kolejność Brzeskiej Plażówki
1. Franek Leśnikowski, Adam Ostrowski (Kędzierzyn-Koźle/Wrocław)
2. Jakub Krent, Taras Jackiewicz (Jelcz-Laskowice)
3. Dominik Pustelnik, Rafał Pustelnik (Wrocław)
4. Kamil Ziomek, Marek Ziomek (Janów/Opole)
5-6. Radek Cinkowski, Patryk Kiekisz oraz Jacek Wróbel, Przemysław Wróbel (Brzeg)
7-8. Wiktor Czerep, Dariusz Kałuziński oraz Mateusz Mochniak, Wojciech Okonkowski (Brzeg)
9-10. Daniel Bogacki, Adrian Iwasieczko oraz Wojciech Gazda/Kamil Zadwórny (Brzeg)

Galeria zdjęć