V Regaty Smoczych Łodzi - wszyscy byli zwycięzcami

Mnóstwo emocji, wysiłku i uśmiechów na twarzy - tak można podsumować V Regaty Smoczych Łodzi, zorganizowane 24 czerwca przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brzegu.

W sobotę na Marinie Brzeg stawiło się 12 załóg, reprezentujących firmy i instytucje, ale też grupy znajomych. Mimo padającego w pierwszej części imprezy deszczu, każdej ekipie towarzyszyło liczne grono kibiców zagrzewające swoich faworytów do walki i atmosfera była naprawdę gorąca. Zawody otworzył burmistrz Jerzy Wrębiak, który był jednocześnie uczestnikiem regat w ekipie Urzędu Miasta. 

Rywalizacja podzielona była na dwie kategorie: open oraz mieszaną (z udziałem co najmniej czterech wiosłujących pań). Po pierwszej serii biegów wyłonili się faworyci do zwycięstwa i miejsc na podium, ale jak pokazały decydujące przejazdy - losy medali ważyły się do ostatniej chwili, a różnice na mecie mierzone były w setnych sekundy.

Ostatecznie w kategorii open zwyciężyła reprezentacja Brzeskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, która w bezpośrednim biegu o ponad sekundę wyprzedziła Straż Pożarną, odrabiając z nawiązką straty z pierwszego biegu. Trzecie miejsce obroniła załoga Zakładu Higieny Komunalnej i podejrzewamy, że duża w tym zasługa najliczniejszej i najgłośniejszej grupy fanów ekipy ZHK, która dodawała wioślarzom skrzydeł.

W kategorii mieszanej nie było mocnych na Towarzystwo Rozwoju Ziemi Brzeskiej, które wyprzedziło załogi Urzędu Miasta i Brzeskich Łazików.   

Zwycięzcami byli jednak wszyscy, którzy stanęli na starcie regat i podjęli rękawicę, bowiem wiosłowanie w smoczej łodzi jest dużym wyzwaniem dla każdego, kto na co dzień nie uprawia wioślarstwa. Na koniec więc wszyscy dostali w nagrodę medale: drużyny z podium w odpowiednich kolorach: złotym, srebrnym i brązowym, a pozostali uczestnicy - równie efektowne pamiątkowe medale.

Komandorem regat był Jacek Zajączkowski, który przy wsparciu pracowników MOSiR-u przygotował całą imprezę od a do zet, a w trakcie zawodów podczas kilku biegów był też sternikiem. Łodziami sterowali także Dominik Zagórowicz i Marian Kwieciński. Podziękowania należą się również sędziemu głównemu: Marianowi Pawlakowi, którego wspierali sędziowie: Henryk Knera, Robert Karlikowski, Bartosz Tokarz i Łukasz Kaszuba.

Organizatorzy mieli bezcenne wsparcie w postaci wolontariuszy: Roberta Okoniewskiego, Violetty Semczuk, Ewy Zajączkowskiej, Aleksandry Zajączkowskiej i Tomasza Modzelewskiego.

O bezpieczeństwo uczestników dbali jak zwykle niezawodni ratownicy ze Stowarzyszenia Ratownictwo Wodne Brzeg. Organizatorzy ślą podziękowania również darczyńcom i sponsorom, którymi byli: Bartling Polska, Bank Spółdzielczy w Brzegu, VPK Packaging Polska, Aquila Brzeg i Zakład Higieny Komunalnej, jak również Tomaszowi Michalskiemu z firmy Tomson za oprawę graficzną. 

Wyniki V Regat Smoczych Łodzi:
kategoria mieszana
1. Towarzystwo Rozwoju Ziemi Brzeskiej - łączny czas 2:24,04
(Anna Trzaska, Urszula Łazarczyk, Magdalena Bielecka, Sylwia Przystajko, Bolesław Garnczarczyk, Adam Michalik, Stanisław Starosta, Maciej Światłowicz, Mariola Baran)
2. Urząd Miasta - 2:28,20
(Małgorzata Florek, Sylwia Godzisz, Dorota Hawrylów, Monika Słodka, Katarzyna Zawistowska, Adam Bielecki, Mariusz Jaskulski, Jerzy Wrębiak, Piotr Serwardczak)
3. Brzeskie Łaziki - 2:28,56
(Beata Boczarska, Edyta Dolna, Małgorzata Muzyczuk, Małgorzata Szostak, Andrzej Andraszak, Robert Okoniewski, Jan Siciak, Maciej Jankowski, Adriana Pietsch)
4. Bartling - 2:36,37
5. Miejsce na twoją reklamę - 2:37,75
6. Trauma Squad 2:42,67
7. Aquila 3:03,03

kategoria open
1. Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - łączy czas 2:11,66
(Justyna Stocka, Rafał Komarzyński, Adrian Pietrzak, Marian Serafin, Paweł Sozański, Andrzej Szymula, Tomasz Wojtkowski, Henryk Wójcik, Tomasz Macek)
2. Straż Pożarna - 2:12,64
(Michał Bober, Waldemar Dendys, Wojciech Dołhań, Piotr Hajduga, Paweł Kasprzak, Radosław Majerczyk, Rafał Resiak, Bartłomiej Sikorski, Marek Zagórski)
3. Zakład Higieny Komunalnej - 2:20,83
(Krzysztof Borowski, Marcin Gazda, Wiesław Kantor, Andrzej Kazanecki, Sebastian Krasny, Sławomir Mianowany, Krzysztof Rafalski, Andrzej Ring, Paweł Szypowski)
4. VPK - 2:21,88
5. Błotne Żółwie - 2:21,93

Galeria zdjęć