Finał na PGE Narodowym już o krok – znamy mistrzów województwa opolskiego

Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa opolskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. W rozegranym w dniach 5-6 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: UKS Biała Nyska i UKP Gol Opole w kategorii U-8, UKS Unia Opole i UKS Hattrick Głuchołazy w U-10 oraz UKS Unia Opole i PSP 7 Strzelce Opolskie wśród grup wiekowych U-12. Już na przełomie kwietnia i maja drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały nasze województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

Finałowe zmagania na Opolszczyźnie odbyły na terenie Stadionu Miejskiego w Brzegu. Dla występujących w nich najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu były one kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W Brzegu na uczestników rozgrywek czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły chłopców w kategorii U-8 i dziewczynek w kategoriach U-8 U-10. Dzień później obserwowaliśmy zmagania dziewczynek w kategorii U-12 oraz chłopców w kategoriach U-10 i U-12.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu gry, z pasji i zaangażowania tych młodych adeptów – powiedział Tomasz Garbowski, prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej. – Ale równie mocno cieszy mnie postawa kibicujących rodziców. Wspierają swoje pociechy pozytywnie, rozumieją to, że nie wszystko na boisku może wyjść. Potrafią też nagrodzić ich brawami i pocieszyć po porażce. Dostrzegam ogromny postęp w ich postawie. Co cieszy przede wszystkim dlatego, że zdejmuje presję z dzieci. A piłka nożna powinna być przede wszystkim zabawą – podkreślił.

A zabawy było co niemiara. Przez dwa dni 585 zawodniczek i zawodników strzeliło łącznie aż 582 gole, co daje znakomitą średnią prawie 4,5 gola na mecz.

To wyraźnie pokazuje, że w Brzegu nie brakowało utalentowanych zawodników. Jednym z nich był Kacper Sikorski ze Stali Brzeg. Młody zawodnik przykuwał wzrok znakomitą techniką i snajperskim instynktem. Lewonożny skrzydłowy strzelił aż 9 goli w całym turnieju. Dwa z nich padły po uderzeniach z rzutów wolnych, ale to trafienie po akcji, gdy minął „ruletą” jednego rywala, by następnie założyć siatkę kolejnemu i pewnie strzelić obok bezradnego bramkarza, zapadnie w pamięci wszystkich obserwatorów tegorocznych finałów. Sikorski nie ograniczał się tylko do strzelania – dzięki nieprzeciętnemu przeglądowi pola wykreował także kilka stuprocentowych okazji swoim kolegom, walnie przyczyniając się do zajęcia przez drużynę gospodarzy 3. miejsca w rozgrywkach.

Również wśród dziewczynek nietrudno było znaleźć wyróżniające się postacie. Na szczególną uwagę zasłużyła Julia Baron z UKS Unii Opole. Piłkarka była kluczowym ogniwem prowadzonej przez trenera Tomasza Minkiewicza drużyny, która będzie reprezentować województwo na finałach ogólnopolskich w Warszawie. Julia przez cały turniej prezentowała znakomitą skuteczność, zdobywając łącznie 12 bramek i sięgając po statuetkę dla najlepszej strzelczyni w swojej kategorii. W osiągnięciu tego wyniku nie przeszkodził jej nawet odniesiony uraz, przez który zmuszona była opuścić półfinałowy mecz z drużyną UKS Biała Nyska. Chwila odpoczynku pozwoliła jej wrócić na boisko w finale przeciwko Dwójce Praszka i pewnie wykorzystać swoją próbę w dramatycznej serii rzutów karnych.

Trener wspomnianej UKS Białej Nyski zasługuje na osobne zdanie. Od 2008 roku Grzegorz Chmura nieprzerwanie doprowadzał do finałów ogólnopolskich dziewczęcą drużynę w przynajmniej jednej z dwóch kategorii wiekowych. – Cóż, kiedyś ta seria musiała się skończyć – powiedział po półfinałowej porażce z przyszłymi mistrzyniami z Opola. Patrząc jednak na zwycięstwo jego drużyny w kategorii U-8 można spodziewać się, że już za rok lub dwa te same dziewczynki będą liczyły się w rywalizacji starszej, uprawnionej do wyjazdu do Warszawy grupy wiekowej. W czym tkwi sekret tylu obiecujących piłkarek z tej małej miejscowości? – Jesteśmy wiejską społecznością, nie mamy żadnej akademii czy obozów przygotowawczych. Przede wszystkim stawiamy na zabawę. Staram się zbierać zainteresowane grą dziewczyny z okolic, którym wpajamy przyjemność z gry. Niektóre z moich podopiecznych są w kręgu zainteresowań młodzieżowych kadr reprezentacji, co mnie bardzo cieszy – nie kryje dumy.

Być może już niebawem w tym kręgu znajdą się jego kolejne dwie zawodniczki. Trudno nam sobie bowiem wyobrazić, by ktokolwiek mógł rozbić duet bliźniaczek Zuzi i Hani Czwórnóg, który był prawdziwą ozdobą finałów. Obie napastniczki wyraźnie szukały się nawzajem na boisku, świętowały każde trafienie wspólną, efektowną „cieszynką”, a nawet… instruowały sędziego. – Zapisał pan razem z imieniem? Bo jesteśmy we dwie – przytomnie powiedziała do arbitra Zuzia, wzbudzając uśmiech wszystkich wokół.

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Arbitrzy w Brzegu pokazywali ją siedmiokrotnie.

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat. Nagrodą dla najlepszych będzie nie tylko Puchar Tymbarku, ale także możliwość obejrzenia z wysokości trybun meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z idolami – reprezentantami Polski i selekcjonerem Adamem Nawałką.

TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Galeria zdjęć