Akcja Czysta Odra - wspólnie posprzątaliśmy rzekę

Sobota była bardzo pracowitym dniem dla kilkudziesięciu mieszkańców naszego miasta, którzy wzięli udział w brzeskiej odsłonie ogólnopolskiej akcji Czysta Odra.

Z rzeki i z jej brzegów powyciągaliśmy niezliczoną ilość śmieci: począwszy od wszelkiego rodzaju worków i reklamówek, przez drobne sprzęty aż po meble. W akcję zaangażowali się zwykli mieszkańcy, jak i społecznicy z kilku miejskich organizacji. Byli więc młodzi harcerze z drużyny Impessa ze szczepu Czarnej Trzynastki, byli działacze Stowarzyszenia Razem dla Powiatu oraz Towarzystwa Rozwoju Ziemi Brzeskiej, silne grupy wystawili Ratownicy Brzeg oraz Straż Rybacka. Nie zabrakło samorządowców: z burmistrzem Jerzym Wrębiakiem i wiceburmistrzem Bartłomiejem Kostrzewą na czele oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu Rekreacji.

Do akcji włączyli się Piotr Jendrusch i Jacek Jadam, dwaj kajakarze z Krapkowic, którzy w czerwcu wystartują ze swoim projektem Odrakajakiem, a w sobotę przyjechali nas wesprzeć do Brzegu.

Sprzątaliśmy Odrę z kajaków i łodzi, a także brzegi rzeki - m.in. na ulicy Rybackiej, w okolicach młyna czy plażę wzdłuż ulicy Grobli. Akcja miała wymiar nie tylko czysto praktyczny, ale też edukacyjny, bo nie da się ukryć: czystość Odry będzie zależałą głównie od tego, czy jej użytkownicy na co dzień zachowają po sobie porządek.

Mamy nadzieję, że zdjęcia hałd śmieci dadzą przynajmniej niektórym do myślenia i wspólnie zadbamy o środowisko. 

Dziękujemy za udział w akcji wszystkim uczestnikom, Zakładowi Higieny Komunalnej w Brzegu oraz organizatorom ogólnopolskim - przede wszystkim jej inicjatorowi Dominikowi Dobrowolskiemu i regionalnym koordynatorom.

Galeria zdjęć