Zmarł Aleksander Janklowski, wieloletni trener Orlika Brzeg

Aleksander Janklowski zmarł 4 listopada w wieku 69 lat. Pogrzeb odbędzie się w Krośnicach pod Miliczem, gdzie zamieszkał po przejściu na emeryturę.

Aleksander Janklowski to jedna z legend brzeskiej piłki ręcznej. Pracę w sportowej "czwórce", czyli Szkole Podstawowej nr 4 w Brzegu, rozpoczął w połowie lat 70., a w 1979 roku zaczął trenować młodzieżowe drużyny Orlika, które za jego kadencji osiągały największe sukcesy w historii. W 1986 roku zespół trenera Janklowskiego wygrał Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej, a rok później zajął w nich piąte miejsce.

Na bazie wychowanków stworzył drużynę seniorską Orlika, którą w 1995 roku poprowadził do awansu do II ligi, czyli na zaplecze ekstraklasy piłki ręcznej, a w debiutanckim sezonie wywalczył z nią w tych rozgrywkach 3 miejsce. To z tamtego okresu wielu kibiców pamięta trenera, który razem ze swoją drużyną grał mecz na ławce, przeżywając każdą akcję swoich podopiecznych.

W czasie swojej kariery nauczycielskiej i trenerskiej zaraził miłością do szczypiorniaka setki młodych ludzi i wielu z nich do dzisiaj kontynuuję tę przygodę spełniając się w rolach zawodników-amatorów, szkoleniowców czy działaczy.  

Pasję do piłki ręcznej dzielił z zamiłowaniem do polityki - w kadencji 1994-1998 był radnym miejskim Brzegu, pełnił również funkcję wicedyrektora SP nr 4 do spraw sportowych. Sport był obecny również w życiu rodzinnym Aleksandra Janklowskiego - żona Bożena była przez lata nauczycielką wychowania fizycznego w "czwórce", córka trenowała koszykówkę, a synowie również z powodzeniem grali w piłkę ręczną w Orliku. 

- Najsilniejsze drzewa umierają stojąc - wielokrotnie powtarzał to swoim wychowankom i był tej zasadzie wiernym do ostatnich dni.