Wielkie ściganie na smoczych łodziach za nami. Było dużo dobrej zabawy i zacięta rywalizacja

Straż Pożarna Brzeg i Aresztowe Smoki Opole to zwycięzcy VI Regat Smoczych Łodzi. W sobotę 22 czerwca na Marinie Brzeg rywalizowało 13 osad, a wyścigi oglądały setki kibiców. 

Regaty organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brzegu rozgrywane były na 200-metrowym odcinku Odry. Wioślarze musieli pokonać tę odległość pod prąd, co przy sporym nurcie było dużym wyzwaniem, ale o dobry kierunek odpowiednio zadbali sternicy łodzi: Jacek Zajączkowi (komandor regat i ich główny organizator) oraz Dominik Zagórowicz.

W kategorii open najszybszy czas dwóch przejazdów osiągnęła osada Straży Pożarnej, choć po pierwszym biegu na czele były Błotne Żółwie przed załogą Brzeskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. W drugim starcie strażacy płynęli jednak łatwiejszym torem, z kolei ich rywale musieli zmierzyć się z silniejszym nurtem na środku rzeki i ostatecznie to reprezentanci PSP wywalczyli złote medale. Między zwycięzcami a trzecią osadą po dwóch biegach różnica wyniosła niespełna dwie sekundy, co pokazuje jak zacięta rywalizacja toczyła się na wodzie.

W kategorii mieszanej, gdzie w łódce musiały znaleźć się co najmniej cztery wiosłujące panie, dwukrotnie najszybciej popłynęły Aresztowe Smoki z Opola. Łączny czas o trzy sekundy gorszy mieli zwycięzcy z ubiegłego roku - Towarzystwo Rozwoju Ziemi Brzeskiej, a trzecie miejsce wywalczyły Brzeskie Łaziki. 

Niezależnie od wyników, brawa należą się wszystkim osadom, bo w tych zawodach liczy się przede wszystkim podjęcie wyzwania, zaangażowanie i dobra zabawa. A tego nie brakowało podczas całych regat.

Warto dodać, że o atmosferę zadbał zespół Deru Bey - grupa bębnowa, która fantastycznie zabawiała publiczność podczas przerw między kolejnymi biegami. Nastrój zabawy udzielił się szczególnie ekipom Urzędu Miasta i Zakładu Higieny Komunalnej, których kibice najmocniej wspierali swoich faworytów.

Medale - zarówno te pamiątkowe, jak i za poszczególne miejsca - wręczali uczestnikom Violetta Jaskólska-Palus, burmistrzyni Brzeg oraz wiceburmistrz Witold Kustra.   

Podziękowania za nieocenione wsparcie należy się brzeskim ratownikom ze Stowarzyszenia Odrzańskie Ratownictwo Wodne, sędziom: Łukaszowi Kaszubie, Robertowi Karlikowskiemu i Bartoszowi Tokarzowi, oraz wszystkim wolontariuszom i pracownikom MOSiR-u zaangażowanym w organizację zawodów.

WYNIKI

kategoria mieszana:
1. Aresztowe Smoki Opole 2:43,22
2. Towarzystwo Rozwoju Ziemi Brzeskiej  2:46,53
3. Brzeskie Łaziki 2:50,68
4. Urząd Miasta Brzeg 2:52,51
5. Bartling II 3:02,23
6. Aquilla 3:05,57
7. Bartling I 3:09,22

kategoria open
1. Straż Pożarna Brzeg 2:30,44
2. Błotne Żółwie 2:33,22
3. Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej 2:34,12
4. Zakład Higieny Komunalnej Brzeg 2:39,24
5. Penitencjarne Kocury Brzeg 2:44,23
6. Komenda Powiatowa Policji Brzeg 2:45,60

Galeria zdjęć