Brzeska Amatorska Liga Siatkówki: finał na przewagi

BALS wkroczył w decydującą fazę - w niedzielę rozpoczęły się mecze o miejsca na podium. W pierwszym finałowym pojedynku górą było Mocne Granie, które okazało się skuteczniejsze od 1 Pułku Saperów.

Finałowe pojedynki rozgrywane są systemem mecz i rewanż, więc ważne jest nie tylko zwycięstwo, ale i jego rozmiar. Po pierwszych spotkaniach faworytami do I i III miejsca są zespoły z powiatu oławskiego: Mocne Granie i Efektim Oława, które pokonały przeciwników bez straty seta.

W niedzielę jako pierwsi na parkiet wyszli siatkarze rywalizujący o najniższe miejsce na podium: Podnośniki Michalski i Efektim Oława. Pierwszy set długo toczył się punkt za punkt, ale od stanu 19:19 przewagę uzyskały Podnośniki i wydawało się, że to one wyjdą na prowadzenie. Wciąż aktualni wicemistrzowie BALS prowadzili 24:20, ale kolejno marnowali swoje okazje i przegrywając 6 kolejnych akcji stracili pierwszego seta! W drugiej partii rozpędzona szóstka Efektimu Oława nie dała rywalom już większych szans i jest faworytem w rewanżowym pojedynku.

Podnośniki Michalski - Efektim Oława 0:2 (24:26, 16:25)
wyróżnienia: Bartosz Granos - Piotr Karłowicz, Patryk Noworolski
Podnośniki: Radosław Cinkowski, Bartosz Granos, Dawid Gużda, Dariusz Kałuziński, Łukasz Michalski, Mateusz Mochniak.
Efektim Oława: Szymon Kamiński, Piotr Karłowicz, Radosław Majerczyk, Patryk Noworolski, Dawid Parys, Maciej Skoczylas, Radosław Łazarczyk

W finale Mocne Granie zmierzyło się z 1 Pułkiem Saperów. Początek pierwszego seta przebiegał przy niewielkiej przewadze siatkarzy Pułku, którzy prowadzili 12:9 i 15:13. W tym momencie gra "wojskowych" posypała się: kilkukrotnie źle odebrali zagrywkę, ale mieli też niewykorzystane ataki i autowe bloki. Seria Mocnego Grania skończyła się dopiero przy 11. z rzędu zagrywce Jakub Krenta, który mając już piłkę setową i praktycznie rozstrzygniętą partię, z wyskoku zagrał w aut.

Dwie kolejne odsłony meczu były do siebie bardzo podobne: najpierw przewaga Mocnego Grania (13:18 w drugim secie i 8:14 w trzecim), potem udany pościg 1 Pułku Saperów, który wychodził na prowadzenie i miał piłki setowe. W drugiej partii dwie, w trzeciej jedną, ale żadnej z tych okazji nie wykorzystał, a rywale byli bardzo skuteczni i kończyli sety przy pierwszych okazjach.

Wśród zwycięzców świetnie zaprezentował się doświadczony Artur Wąsowicz, który precyzyjnie atakował z drugiej linii i popisywał się sprytnymi zagraniami (11 punktowych ataków), a nie do zatrzymania był Oleg Chekan (16 punktów). Wśród "wojskowych" sporo ożywienia wniósł w drugim i trzecim secie Piotr Mojzyk-Otrząsek, który pozwolił na urozmaicenie ataków zespołu.

1 Pułk Saperów - Mocne Granie 0:3 (17:25, 24:26, 24:26)
wyróżnienia: Piotr Mojzyk-Otrząsek - Oleg Chekan, Artur Wąsowicz
1 Pułk Saperów: Jarosław Chodorski, Paweł Ciąpała, Krzysztof Dworzycki, Igor Grabowski, Rafał Gródecki, Michał Malinowski, Piotr Mojzyk-Otrząsek, Andrzej Orłowski, Janusz Szmuc, Patrycja Zok
Mocne Granie: Oleg Chekan, Marek Dolata, Jakub Krent, Michał Miller, Rafał Ptaszkowski, Piotr Świerzko, Artur Wąsowicz, Mateusz Pasierbski